_c_e_s_t_y_

LISABON

4. září 2018 v 21:09 | Hanyzka89

Ach, ano! Lisabon je krásné, slunné hlavní město Portugalska hýřící barvami, sardinkami, koláčky pastais, žlutými tramvajemi a rozkládající se na sedmi pahorcích, díky čemuž máte jistotu věčného stoupání a klesání, při němž budete rádi, když vás nesrazí jeden z místních tuctuců.

Budapešť 2016

5. srpna 2018 v 15:38 | Hanyzka89
Rozhodla jsem se za děštivého volného dopoledne sesmolit jeden článek, kterému jsem měla věnovat prostor zhruba před dvěmi a půl lety. Objímá mě lehká melancholie a spousta příjemných vzpomínek při vybavování si výletu, který se nám povedl v počtu jako žádný další potom. Achjo, klidně bych se do začátku roku 2016 a hlavně do Budapešti zase na nějakou dobu vrátila.


B a r c e l o n a

27. února 2018 v 20:25 | Hanyzka89

Vrátily jsme se včera a já si říkala, že bych měla svoje postřehy napsat, dokud jsem ještě plná dojmů. Barcelona byla jednou z destinací, která mě lákala už celkem dlouho. Poctivě jsem si ukládala již od loňska na pinterestu různé fotky a tipy, do záložek na počítači odkazy na články jiných blogerek a plánovala, že spolu s kamarádkama snad vyrazím.
Barceloně jsme s holkama daly čtyři dny a ty utekly neskutečné rychlým způsobem. Viděly jsme téměř všechno, co jsme si naplánovaly, ochutnaly naprosto všechno, co jsme chtěly a nejednou se dobře zasmály. Bylo by to téměř dokonalé nebýt velmi specifického ubytování a toho, že mě okradli. Byt jsme klasicky volily přes airbnb, jenže tentokrát fotky neodpovídaly realitě, měly jsme malý kamrdlík v bytě holek, co pořádku mnoho nedaly, nefungovaly nám světla, topení jsme neměly vůbec a donesený přímotop naopak svítil celou noc. Nad tím se dá ještě mávnout rukou, je to aspoň vtipné vyprávění. Krádež celého batohu s mojí oblíbenou peněženkou, hodně eury, občankou, klíčema, kreditkou, novou rtěnkou NARS a krásnými dárečky mě mrzí opravdu velmi. Nečekala jsem to vůbec a ikdyž jsem si věci přes den hlídala, večer v restauraci by mě nenapadlo, že mi jiný host vytáhne batůžek zpod nohou. Jsou ale i horší věci a i tak se mi výlet moc líbil a to, že už je po něm, nějak pořád nechci přijmout. Tak pro mou vzpomínkou a vám pro (snad) zlepšení oka jsem vybrala do článku pár fotek.

Předvánoční Londýn

9. prosince 2017 v 14:15 | Hanýžka89
Vzhledem k tomu, že za poslední dobu měl největší návštěvnost můj Berlínský příspěvek, rozhodla jsem se přidat obdobný z Londýna. Zároveň tak činím i proto, že mě samotnou tyto články na jiných blozích baví dost. A pokusím se krom fotek nadhodit i pár tipů.


Náš výlet do Londýna nebyl tak lowcost, jak prapůvodně být měl. Takže možná prvním tipem jest, že laciné letenky jsou jen jeden z mnoha dalších výdajů a automaticky neznamenají výlet za pár korun. Naší leteckou společností byla Ryanair a byla to moje první zkušenost s ní. Samozřejmě let se zdařil, nic se nikomu nestalo a to je nejdůležitější. Žádné komplikace vlastně nenastaly. Ale já osobně jsem se v jejich letadle necítila dobře, přišlo mi, teď se omlouvám, takové fórové. Příště bych radši letěla něčím jiným. Ale je to čistě moje zkušenost a pocity, třeba vy už máte jiné a pozitivnější.
Doletěli jsme na letiště Stansted, které opět nepůsobilo na příletu nejpříjemněji, ale při odletu se můj dojem o hodně vylepšil. Na cestu z letiště jsem nám dopředu koupila jízdenky na jejich vlak Stansted express. Ikdyž se asi jednalo o tu dražší variantu dopravy do centra, měla být nejjistější v době příjezdu do centra a zároveň nejrychlejší, což vzhledem k tlaku časového deadlinu dostavení se do bytu (airbnb), bylo rozhodující. Standart vlaku odpovídal standartu českého vlaku. Žádný big deal.
Už před několika lety jsem měla velké přání povídat se do předvánočního Londýna a jsem ráda, že jsem tu atmosféru zažila. Určitě by stálo za to být tam i na delší dobu, protože bzrké stmívání a zima nás hodně omezily v původních plánech. Výzdoba je ale nádherná, taková noční Oxford Street je předvánoční must-have! Pro cestování po městě je jiným must-have zařízení si Oyster Card, která je k pořízení na vratnou zálohu 5 liber. Nahráváte si na ní kredit, která se vám při jízdě metrem, busem odřítá, přičemž je na den dán max. limit, který lze odečíst z karty, po jeho překročení už vlastně jízda zdarma. (Přesto k termínalům musíte vždy kartu přiložit, abyste nejeli načerno).
Připravte se, že britské jídlo není žádná pecka, holt mají jiné chutě. Nám nepřišlo ani jeko pecka Pret-a-manger, nehledě na chválu mnohých blogerek. Snad už nám přišlo lepší EAT. Ale osobně připouštím, že v Pret-a-manger mají docela dobré latte a cappucinno.
Památky nechám na vašem uvážení. Já byla v Londýně potřetí, přesto pár těch hlavních nelze opomenout. Ještě pár nákupních tipů, koukněte se třeba do Harrods, (v klidu si můžete prohlídnout a osahat kabelky Prada, Vuitton, Chanel, šaty Lanvin, trenchcoat Burberry, sako Balmain a nikdo se na vás nekouká nepříjmně), Oliver Bonas, Jo Malone a Boots. Na Primark se vykašlete.
A teď už fotky!

Nebe nad Berlínem 2017

7. října 2017 v 20:40 | Hanýžka89
Po delší odmlce jsem se rozhodla, že udělám takový ten klasickoblogerský článek, kterých je poměrně plno. Mě ale hodně baví je jinde číst, tak snad i vás u mě tenhle taky trochu bude.Koncem září jsme vyrazily s pár mými kamarádkami do Berlína. Dlouho jsem na něj slyšela pět jen samou chválu, tak jsem se dost těšila, jak skvělé a cool místo nás čeká. Mé nadějné očekávání jsem zároveň přifukovala i při přípravě itineráře míst, co musíme vidět a vypisování historie k nim váznoucí.
Tak a teď mé dojmy po návratu. Ano, možná jsem opravdu výjimka, ale Berlín není moje srdcovka a ty domnělé positive vibes jsem v něm nenaladila. Naopak ve mně probouzel občas pocity smutku a stísněnosti. Podepsala se holt na něm válka a následná socialistická dostavba budov. Ano ani jedno z těchto dějiných období není mým oblibeným. Berlín se musel vypořádat s odkazem, co Německo po druhé světové válce zanechalo, a i se vzpomínkou války studené. Doporuřuji navštívit všechny hlavní památky (přeju vám, ať narozdíl od nás není přes půlku z nich zataraseno lešením) a budete-li mít čas i náladu, navštivte i hlavní Židovské muzeum (jen málokteré expozice kdy ve mně vyvolaly takové pocity jako Zahrada exilu či Věž holocaustu).
Pozitivem celého výletu byly, jak jinak, moje kamarádky (bohužel jsme však nevyrazily všechny blízké). Neříkám, že jsme povahově všechny totožné a jak přes kopírak. Nejsme. Naštěstí nikdo není. Ale já nevím...vždycky když někde s nimi jsem pár dní i nocí, ještě víc k nim přilnu. Prostě najednou se necítím tak sama. Bez nich bych to nebyla já.

A teď už pár fotek.
 
 

Reklama