Leden 2011

Kripke žije!

10. ledna 2011 v 12:39 | Hanyžka89 |  DIARY...
Takže včera to byl heroický výkon, místo dvaceti otázek jsem se naučila jen patnáct, nicméně to, co přišlo potom.
Asi v deset hodin mi došlo, že dnes ráno musím jet do Prahy a odevzdat osmistránkvou esej na Filosofii jazyka na téma Kripkeho teorie vlastních jmen. Pomohlo mi jedno velké kafe, dva velké hrnky zeleného čaje a hlavně dva panáky Malibu, ty asi nejvíc. Nicméně v dvě hodiny ráno bylo hotovo, šlo se spát na čtyři hodiny a v šest nastala korekce a další velký hrnek kafe, v osm už byla esej odevzdaná a teď jen, aby měl pan profesor pevné nervy na mé pozdní výlevy:D :D

Malá ukázka:
Tím druhém podnětem, co tato teorie dává je: Pokud je jméno J zkratkou za deskripci D, pak tvrzení formy "J je D" je analytické a tedy nutně apriori pravdivé. Uveďme si konkrétní příklad: "Aristoteles je autor Metafyziky." takže bychom podle výše zmíněného, mohli vyvodit, že výraz "Aristoteles" je zkratkou "autor Metafyziky". Ale tato charakteristika, deskripce Aristotela není pravdivá apriori, je výsledkem zkušenosti a toto tvrzení je empirické!
Ale abych se posunula dále, blíže k filosofii Kripkeho, musím přejít od Klasického deskriptivismu ještě k tzn. Subtilnímu deskriptivismu.
Subtilní deskriptivismus se také nazývá cluster theory a jeho představiteli jsou John R. Searle a Peter F. Strawson. Tento směr navazuje na klasický deskriptivismus a obohacuje jej o dalším myšlenky.
Řeší hlavně problémy, na které Klasický deskriptivismus narážel. Pokud jde o otázku, která deskripce je ta správná? Nebo je -li správná konjunkce deskripcí? Subtilní deskriptivismus na to reaguje, že jménu je v komunikativním společenství přiřazen "svazek deskripcí", které nejsou spojeny konjunktivně ale deskriptivně, tedy "Aristoteles" je "autor Metafyziky" nebo "autor Organonu" nebo "Platonův žák". Této myšlence, já osobně, nejsem příliš nakloněna. Pod jménem si vybavím osobu s vším všudy, takříkajíc, tedy s její minulostí, odvedenou prací rodinou, s představou, jak to s daným člověkem dopadne atd. Proto je pro mě jméno "Aristoteles" "autor Metafyziky" a "autor Organonu" a "Platonův žák" a "učitel Alexandra Makedonského" a
Nicméně právě toto řešení má být řešením i druhé překážky, na kterou Klasický deskriptivismus narážel. Žádná z deskripcí ve svazku není nutnou podmínkou, kterou musí splňovat referent jména; referent jména musí splňovat "relevantní" počet deskripcí z příslušného svazku. Je třeba zmínit, že Subtilní deskriptivismus, tímto tento problém však úplně nevyřešil, protože tvrzení "Aristoteles je autor Metafyziky nebo autor Organonu nebo nejvýznamnější Platonův žák nebo ..." je podle této teorie analytické, což je tedy stále stejný problém, jen v trochu jiné variantě.
Po Subtilním deskriptivismu a Klasickém deskriptivismu se dostávám k Kauzální teorii, jejíž tvůrce je právě filosof Saul Kripke. Tato teorie říká, že referent jména, tedy nositel jména, není dán v typických případech tím, že nějaké individuum splňuje deskripci spojenou s jménem, ale je dán sociologickým faktem, že jméno bylo přiřazeno nějakému individuu, například při aktu křtu nebo při zápisu na matrice, a tato vazba se reprodukuje v řetězu užívání jména, v němž jednotliví mluvčí přejímají jméno od jiných i s jeho referenční funkcí.
Referentem jména J v jeho aktuálním užití je tedy to individuum, které bychom identifikovali, kdybychom postupovali od aktuálního užití v řetězu, jehož je součástí, zpět až k aktu zavedení jména, syntakticky zavedené jméno však může figurovat i v jiných řetězech.

Five things.

9. ledna 2011 v 12:43 | Hanyžka89 |  Five things
Nechala jsem se inspirovat Cupcakes and Casmere.
Takže první várka oblíbených pěti věcí.

Nepohodlnější a nejlepší bačkory.
Nejmoudřejší prstýnek.
Nejďábelštější fotka.
Nejlepší přívěšek.
Nejchutnjěší dárek pod stromečkem:)

V jeho objetí se stal obětí.

8. ledna 2011 v 13:07 | Hanyžka89 |  ...w_o_r_k...
B. milovala velká gesta, milovala otevřené konce, vždy je přizpůsobovala tak, aby hrály v její prospěch. Když spala vpíjela se do peřin a vyčnívala ve svých snech.
A. spal o pár mil dál. Přesto ji rozesníval a bez potuchy se stával obětí své oběti.

5.1.2011

5. ledna 2011 v 23:10 | Hanyžka89 |  DIARY...
Už je to lepší.
Ikdyž mě občas budí ten pocit, ikdyž v těch snech občas jseš.
Dneska jsem tě pila v neslazený kávě a snídala ve dvou minikošíčcích a jednom, posledním hnízdu.
Zítra už to tak nebude.

Vše mě rozptyluje od učení.
V pondělí v knihovně A. pořád chodil sem a tam. Já jsem ani nevěděla, že tam je a najednou zvednu hlavu a koukáme v tváří tvář. Nechci teď o něm psát. Protože nevím, co chce.

Ani nevím, co chci já sama. Ohh, na rozdíl od těch jiných, ti vědí asi přesně, co chci.

Měla bych se učit.
Barunka už hrozně vyrostla. Už i vtipkuje, je skvělá. Tuhle jsem měla blbu náladu a brečela jsem. Přinesla krabici ubrousků a začla foukat, protože si myslela, že mě něco bolí.

1.1.´11

1. ledna 2011 v 19:03 | Hanyžka89 |  DIARY...
Vítejte v novém roce. Vítejte v mém novém roce:)
Jedenáct je moje šťastné číslo. Celých pět let na základce bylo moje, celých osm na gymplu a prostě to číslo je nej. Na ústavku mi ho vzal On, ale jemu já ho půjčím vždycky.
Takže tenhle rok bude skvělej, bude to můj rok štěstí, to znamená že školní povinnosti zvládnu a taky pochopím, co vlastně od života chci.
Co se týká předsevzetí?
Tak jako můžu tam obligatorně plácnout nějakou tu dietu.
A bilance loňského roku?
Ukončení prvního ročníku práv, zdařilé.
Ukončení druhého ročníku Ujak, ušlo to.
Poznání a vstup nových lidí do mého života, zdařilé.
A jinak jasné počty, moji milovaní, pár vtíků, pár panáků, pár akci = nekonečno skvělých vzpomínek, díky nimž na to špatné z roku zapomínám:)

Vám přeju, aby tento rok byl také Váš a pozvěte ho třeba na kafe, ať víte, jak na tom jste, zkuste už tu pusu, po těch letech, vám za to ty dvě minuty stojí. Nevyhýbejte se ničemu, co Vás může jakkoliv obohatit a naučte se poprat se strachem a vůli.

(Svůj strach ještě nezvládám, se svým studem se učím pracovat a moje vůle je silná jak nikdy:) )